Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece węglowe - interesujące fakty i porady

Choć piece węglowe swój okres świetności przeżywały jakiś czas temu, znów wracają do łask. Wielość modeli to większy wybór, ale i dylematy. Warto wiedzieć, które rozwiązania sprawdzają się najlepiej.

Mimo rozwoju różnorodnych technik grzewczych, piece węglowe nadal pozostają jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod ogrzewania. Spora część gospodarstw- zwłaszcza na wsiach - wyposażona jest właśnie w takie urządzenia, a i w nowych budynkach chętnie instaluje się ekologiczne piece węglowe na miał czy ekogroszek.

Podział pieców węglowych

Piece węglowe centralnego ogrzewania podzielić można na dwie kategorie:

  • z dolnym spalaniem,
  • z górnym spalaniem.

Piece ze spalaniem górnym są coraz mniej popularne. Wpływ na to ma ich stosunkowo niska efektywność mierzona na poziomie 50%. Dodatkowym minusem jest brak możliwości regulacji temperatury. W efekcie nie ma możliwości stałego utrzymywania określonej temperatury, a niższa efektywność podwyższa całość kosztów ogrzewania - zużycie paliwa dla uzyskania takiej samej temperatury jak w piecach ze spalaniem dolnym, jest wyższe. Warto jednak zaznaczyć, że koszt tego typu pieców węglowych jest niższy w porównaniu z innymi modelami.

Grzewcze urządzenia węglowe, wyposażone w nowszą technologię spalania górnego, pozwalają na podłączenie regulatorów temperatury, termostatów i podajników, przez co sama obsługa pieca węglowego jest wygodniejsza. Urządzenia z podajnikiem pozwalają na zwiększenie zapasów węgla czy miału, co przedłuża czas potrzebny na uzupełnienie paliwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby doglądania urządzenia co kilka godzin. Wprawdzie ta dodatkowa wygoda obsługi sporo kosztuje (piece z podajnikiem są prawie dwa razy droższe niż modele bez tego elementu), warto jednak zastanowić się nad taką inwestycją. Trzeba rozważyć czy ważniejsze są koszty, czy komfort i wygoda użytkowania.

Paliwo do pieców węglowych

Rozwój technologii ogrzewania spowodował, że piece węglowe zasilane mogą być nie tylko tradycyjnym węglem drzewnym, ale również bardziej ekologicznym paliwem – ekogroszkiem lub miałem węglowym.

W aspekcie eksploatacji, mniej kosztowne są urządzenia na miał, który jest najtańszym dostępnym paliwem. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pamiętać, że miał jest znacznie mniej energetyczny niż ekogroszek i koks oraz najmniej wygodny. Podczas podawania miału do pieca paliwo pyli się i utrzymanie czystości w kotłowni jest praktycznie niemożliwe. Ekogroszek, choć nieco droższy, jest znacznie bardziej efektywny oraz pozwala na zachowanie względnego porządku w pomieszczeniu grzewczym.