Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece olejowe - interesujące fakty i porady

Piece olejowe stanowią alternatywę urządzeń na gaz ziemny bądź płynny. Stosunkowe wysokie koszty ogrzewania rekompensowane są ich niską awaryjnością i wygodą użytkowania. Warto wziąć je pod uwagę, gdy poszukujemy nowoczesnych rozwiązań grzewczych.

Piece olejowe - rozwiązanie dla zamożnych

Większość osób, zastanawiając się nad rodzajem instalacji grzewczej w nowo budowanym obiekcie mieszkalnym, poszukuje możliwości najtańszego ogrzewania domu. W takim przypadku piece olejowe się nie sprawdzą, ponieważ uważane są za najdroższe rozwiązania, porównywalne do ogrzewania elektrycznego.

Kto więc i dlaczego decyduje się na piec olejowy? W jakich sytuacjach warto zdecydować się na tego rodzaju rozwiązanie?

Okazuje się, że jest to opcja przeznaczona przede wszystkim dla osób, nieposiadających dostępu do gazu ziemnego. Choć ogrzewanie olejem jest dużo tańsze niż gaz, to jednak samo urządzenie jest znacznie droższe w porównaniu z ceną instalacji do gazu płynnego.

Olej nie musi być magazynowany wewnątrz domu. Może być transportowany z innego pomieszczenia lub zbiornika na zewnątrz. Ważne, aby zbiornik nie był przechowywany w temperaturze ujemnej. Nie jest wskazane, by z oleju wytrącała się parafina.

Piece CO olejowe mogą być zasilane również przez inne rodzaje oleju (nie tylko opałowy). W takim przypadku trzeba zawsze dopytać dystrybutora, w jakich temperaturach paliwo powinno być przechowywane.

Zalety pieców olejowych

Piece olejowe cenią też osoby, którym zależy na ekologii. Tego rodzaju urządzenia surowiec spalają całkowicie, a spaliny są dość czyste. Nie stanowią więc zagrożenia dla środowiska.

Kotły olejowe cenione są głównie za prostotę obsługi i stosunkowo niską awaryjność. Żeliwne wersje pieców pozwalają na długoletnie użytkowanie, bez konieczności wprowadzania zmian w instalacji czy jej naprawy. To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się co roku koniecznością modernizacji systemu grzewczego.

Gdzie montować kotły olejowe?

Ze względu na to, iż olejowe piece centralnego ogrzewania to dość kosztowne rozwiązanie, warto je stosować w domach dobrze ocieplonych, które mają niski współczynnik strat ciepła. Ważne jest też wydzielenie stref ciepła, które umożliwią obniżenie temperatury w tych pokojach, w których rzadko przebywamy lub nagrzewane są dodatkowo w inny sposób (kuchnia).

Piece olejowe są również często montowane jako zastępcza forma ogrzewania przy montażu kominka z DGP.