Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece kominkowe - interesujące fakty i porady

Piece kominkowe cieszą się coraz większą popularnością. Choć nie może być to jedyne źródło ciepła, warto w nie zainwestować. Dzięki nim można uzyskać niezwykłe możliwości aranżacyjne.

Klimat i ciepło w domu

Coraz częściej piece kominkowe stanowią element aranżacyjny pomieszczeń mieszkalnych. Po okresie, w którym tego rodzaju elementy praktycznie nie miały popytu, znów obserwujemy wzmożone zainteresowanie budowaniem pieców kominkowych w domach. Przyczyniają się do tego nie tylko względy estetyczne, ale również kwestie oszczędnościowe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom (formy z płaszczem wodnym, piece z systemem dystrybucji gorącego powietrza), kominek może pełnić funkcje grzewcze w domu, choć nie może być wykorzystywany jako jedyne źródło ciepła.

Najpiękniej wyglądają kominki otwarte. Jednak ze względu na niewielkie możliwości grzewcze, nie są zbyt często budowane. Zamiast otwartych palenisk, popularne są wkłady kominkowe lub wolnostojące piece, czyli tzw. kozy.

Piece kominkowe i możliwości aranżacyjne

Budując kominek, wybierać możemy spośród wielu możliwości aranżacyjnych. Jedną z form są piece kominkowe z piaskowca lub granitu, zdobiony cokołami i klinkierem. Innym pomysłem jest kominek stylowy, nawiązujący do konkretnej epoki. Coraz bardziej popularne są nowoczesne piece kominkowe na drewno o bardziej industrialnym wyglądzie oraz te mniej typowe, zasilane paliwem płynnym bądź gazem.

Decydując się na tego rodzaju rozwiązania, bardzo ważne jest, by wpisać się w styl panujący w danym pomieszczeniu.

Ciekawym rozwiązaniem są też piece - grille ogrodowe. Ustawiane jako wolnostojące budowle lub „przytulone” do ściany zewnętrznej budynku, pozwalają na grillowanie, wędzenie i suszenie żywności. Jednocześnie są atrakcyjną alternatywą na letnie i jesienne wieczory.

Czym opalamy piec kominkowy?

Najpopularniejszym paliwem jest drewno. Jednak coraz częściej właściciele kominków wybierają bardziej ekologiczne rozwiązania, jak biomasę czy brykiety z odpadów drewnianych. Zwolenników zjednują sobie również piece kominkowe na gaz czy paliwo płynne, które - choć nie dostarczają ciepła - można zamontować bez konieczności budowania całej instalacji kominowej.

Piece kominkowe a ceny

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o ceny kominka. Wkłady różnią się producentem i mocą, co przekłada się na zróżnicowanie pod względem kosztów. Do tego należy doliczyć koszt jego obudowy oraz montaż. Warto mieć świadomość, że na cenę pieców kominkowych wpływają także szyby pirolityczne i płaszcze wodny. Decydując się na taką inwestycję, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.