Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece na ekogroszek - interesujące fakty i porady

Piece na ekogroszek cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko ze względu na wygodę użytkowania, ale również ekologię.

Ekogroszek od kilku lat święci w Polsce prawdziwe triumfy, stając się jednym z najpopularniejszych rodzajów paliwa stałego do centralnego ogrzewania.

Popularność ekogroszku

Skąd się bierze coraz większe zainteresowanie piecami, umożliwiającymi spalanie ekogroszku? Przede wszystkim jest to wynikiem wysokiej wartości energetycznej tego paliwa, przy zachowaniu jego stosunkowo niskiej ceny. W efekcie piece na ekogroszek są w stanie ogrzać budynek za dość niewielkie pieniądze, w porównaniu z alternatywnymi metodami ogrzewania.

Ekogroszek jest produktem węglowym, o średnicy granulatu od 5 do 25mm, który został uszlachetniony. Ze względu na niską zawartość siarki, ekogroszek spełnia normy ekologiczne – stąd piece CO tego rodzaju nazywane są ekologicznym ogrzewaniem. Rozwiązanie to stanowi zatem połączenie aspektów związanych z oszczędnością i dbałością o środowisko naturalne.

Spalanie ekogroszku

Aby palenie w kotle ekogroszkiem było możliwe, piec musi być wyposażony w palenisko retortowe. To zaś sprawia, że urządzenie nie może być wykorzystywane do spalania innych surowców (np. liści, śmieci, szmatek). Choć jest to pewne ograniczenie, należy pamiętać, że spalanie śmieci w piecach jest nieodpowiedzialne i nie zawsze zgodne z prawem oraz świadczy o braku świadomości ekologicznej.

Integralną częścią kotła powinien być podajnik paliwa. Piece takie są wygodniejsze w obsłudze, nie trzeba bowiem tak często uzupełniać ubytków paliwa. W skrajnych przypadkach wystarczy zasilać urządzenie raz w tygodniu, co przybliża komfort użytkowania pieca gazowego czy elektrycznego. Najlepsze piece na ekogroszek wykorzystują podajnik ślimakowy – rzadziej stosuje się model szufladowy. Dla samego procesu użytkowania, rodzaj wybranego podajnika nie ma znaczenia. Liczy się to w aspekcie wydajności i ewentualnej awaryjności pieca.

Mimo iż ceny pieców tego typu są nieco wyższe w porównaniu z innymi urządzeniami na paliwa stałe (miał, biomasa), to w ogólnym rozrachunku zakup jest bardziej opłacalny. Szczególnie, gdy brany jest pod uwagę komfort pracy i obsługi urządzenia, a nie koszt zakupu urządzenia.