Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece akumulacyjne - interesujące fakty i porady

Piece akumulacyjne mogą być sposobem na oszczędność w sytuacji, kiedy mieszkanie ogrzewamy prądem. Warto więc wiedzieć, które modele - statyczne czy dynamiczne - będą lepszym rozwiązaniem.

W mieszkaniu, w którym nie można zastosować innego rodzaju ogrzewania niż elektryczne, gospodarz musi przygotować się na wysokie rachunki. Koszt ogrzania nawet niewielkiego pomieszczenia grzejnikami elektrycznymi nie jest bowiem mały. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które umożliwia obniżenie kosztów ogrzewania elektrycznego. Jest nim piec akumulacyjny.

Piece akumulacyjne sposobem na oszczędność

Piece akumulacyjne działają w ten sposób, że pobierają energię w godzinach nocnych, kiedy prąd jest tańszy, a ciepło oddają przez całą dobę. Można je zainstalować w każdym mieszkaniu, w którym jest dostęp do energii elektrycznej.

Niekiedy wymagane jest jednak dostosowanie instalacji do wymogów pieca. Jeśli moc przyłączeniowa jest zbyt mała, należy dystrybutorowi energii przedstawić wniosek z prośbą o większy przydział mocy. Podobnie jest w przypadku taryfy elektrycznej. Nie w każdym mieszkaniu bowiem prąd będzie w nocy tańszy. Aby elektryczny piec akumulacyjny przyniósł oszczędności, trzeba podłączyć w mieszkaniu drugą taryfę prądu, dzięki czemu w nocy będzie on znacznie tańszy. Dodatkową oszczędnością jest możliwość zaprogramowania pory oddawania ciepła. Piec akumulacyjny z programatorem można bowiem ustawić tak, aby oddawał ciepło wtedy, kiedy jesteśmy w domu. W pozostałych godzinach może być wyłączony.

Podział pieców akumulacyjnych

Wśród pieców akumulacyjnych można wyróżnić ich dwa rodzaje: dynamiczne i statyczne. Różnią się między sobą sposobem oddawania ciepła do pomieszczenia.

Piec akumulacyjny statyczny emituje ciepło przez obudowę. Jego cechą charakterystyczną jest znacznie większy rozmiar.

Urządzenie dynamiczne wyposażone jest w wentylator, kontrolowany przez termostat. Część ciepła oddawana jest powierzchniowo. Tego typu piece pozwalają na precyzyjną kontrolę temperatury w pomieszczeniu. Model z dynamicznym rozładowaniem będzie bowiem włączał się wtedy, kiedy temperatura powietrza w pomieszczeniu spadnie poniżej określonego poziomu.

Oba rodzaje pieców są dobrym i korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości zastosowania innych metod ogrzewania, a jednocześnie posiadają dwutaryfowy licznik prądu. W porównaniu do tradycyjnych grzejników elektrycznych, modele akumulacyjne pozwalają na spore oszczędności, przy zachowaniu podobnej temperatury pomieszczenia.