Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece kondensacyjne - interesujące fakty i porady

Piece kondensacyjne, w porównaniu z urządzeniami tradycyjnymi, posiadają wiele zalet. Podczas wyboru instalacji grzewczej warto i takie rozwiązanie wziąć pod uwagę, mając na względzie oszczędności.

Przewaga pieców kondensacyjnych

Decydując się na instalację pieca gazowego CO w domu lub mieszkaniu, coraz więcej osób wybiera urządzenia kondensacyjne.

Ich przewaga polega przede wszystkim na większej efektywności, w porównaniu do pieców tradycyjnych. O ile urządzenia gazowe CO uzyskują sprawność na poziomie 90-95%, to piece kondensacyjne mogą pochwalić się efektywnością na poziomie 110%. Jak to możliwe? Otóż wykorzystują one ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach. Skraplając ją, emitowane jest dodatkowe ciepło, które powoduje wzrost efektywności urządzenia. Dzięki temu są w stanie - przy mniejszym zużyciu gazu - wygenerować taką samą ilość ciepła, jak urządzenia tradycyjne. Najlepsze piece kondensacyjne, w połączeniu z dobrze ocieplonym domem i dodatkową instalacją kominka z płaszczem wodnym, mogą zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o 30%. Przy stale rosnących kosztach życia, taka oszczędność ma niebagatelne znaczenie.

Piece kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania (z otwartą nie występują) mogą być montowane w tych samych miejscach, w których montowane są urządzenia tradycyjne. Nie wymagają komina, ale kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8m2, co sprawia, że nie w każdej łazience można zainstalować takie urządzenie.

Wybierając piec kondensacyjny, trzeba też zdecydować, czy potrzebne jest nam ogrzewanie wody. Jeśli tak, warto wybrać urządzenie dwufunkcyjne. Przy tym trzeba pamiętać, że w czasie ogrzewania wody piec kondensacyjny nie jest w stanie kondensować pary, więc jego efektywność pozostaje na poziomie urządzenia tradycyjnego.

Ceny pieców kondensacyjnych

Ceny pieców kondensacyjnych są wyższe niż ceny tradycyjnych urządzeń gazowych o około 150-200%. Pamiętać trzeba jednak, że różnica w zużyciu gazu jest znaczna i montaż droższego pieca kondensacyjnego to większe oszczędności rozłożone na kilka lat. W ogólnym rozrachunku model kondensacyjny jest więc znacznie bardziej opłacalny. Przynajmniej w teorii, bowiem wszystko zależy od powierzchni domu, strat cieplnych i ilości zużywanej wody przy piecu dwufunkcyjnym.

Dodatkowo, sprawdzając koszt kotłów kondensacyjnych, zauważyć trzeba, że różni producenci oferują zróżnicowane ceny urządzeń.