Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece na miał - interesujące fakty i porady

Piece na miał cieszą się sporym zainteresowaniem. Wykorzystywane są głównie przez osoby, które liczą na niskie koszty ogrzewania. Warto więc poznać ich wszystkie zalety i wady, by podjąć ostateczną decyzję.

W poszukiwaniu ekonomicznych form ogrzewania domu, prędzej czy później trafia się na metody związane z wykorzystaniem stałych paliw. W porównaniu do centralnego ogrzewania gazowego czy grzejników konwekcyjnych lub akumulatorowych praktycznie wszystkie piece centralnego ogrzewania na paliwo stałe są tańsze w eksploatacji. Ta zaleta ma jednak swoją cenę – konieczność obsługi pieca (zarówno w kontekście dokładania paliwa do urządzenia, konieczności posiadania pomieszczenia na opał i jego zakupu).

Dla osób, którym zależy bardziej na ekonomice grzania, nie zaś na wygodzie, piece na paliwo stałe wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Wśród kotłów tego rodzaju, pod względem ekonomiczności, wyróżniają się piece na miał. Odpady węglowe są bowiem najtańszą formą paliwa.

Zalety pieców miałowych

Podstawową zaletą pieców na miał są niskie koszty ogrzewania oraz niski koszt zakupu samego urządzenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że cena zakupu wzrośnie, gdy zdecydujemy się na piece na miał i ekogroszek, wyposażone w podajniki. Choć jest to cenowo kosztowniejsza opcja, daje możliwość wyboru pomiędzy poszczególnymi rodzajami paliwa. Podajnik to także większy komfort obsługi pieca - pozwala bowiem wydłużyć czas pomiędzy jednym a drugim ładowaniem paliwa.

Piece na miał sprawdzą się w przypadku tych osób, którym zależy na niskiej cenie zakupu urządzenia oraz mniejszych kosztach eksploatacji.

Wady pieców na miał

Warto jednak wiedzieć, że piece na miał to nie tylko zalety, ale również wady. Najważniejszą z nich jest sam surowiec. Jego zakup może wiązać się z trudnościami z uzyskaniem najczystszego miału. Nie znając dostawcy, ciężko jest określić poziom zanieczyszczeń w tym paliwie. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że im więcej zanieczyszczeń, tym niższa wartość kaloryczna paliwa i słabsze wyniki ogrzewania.

Drugą wadą jest sam proces załadunku. Niezależnie od tego czy posiadamy piec na miał z podajnikiem czy bez, raz na jakiś czas trzeba zejść do piwnicy i uzupełnić ubytki miału. Jako że jest on paliwem sypkim, trudno zachować czystość pomieszczenia, w którym znajduje się sam surowiec, jak i piec.

Po trzecie, miał wymaga zwilgotnienia przez nałożeniem go do podajnika. Ta czynność bywa kłopotliwa, trzeba bowiem dobrze ocenić wilgotność paliwa, aby jego wartość energetyczna, przy spalaniu, została zachowana. Piece na miał z podajnikami (i bez) to dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Trzeba jednak mieć świadomość, że korzystanie z nich wymaga znacznie większego nakładu pracy, szczególnie w sezonie grzewczym.