Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece gazowe - interesujące fakty i porady

Piece gazowe to urządzenia wykorzystujące gaz ziemny i płynny. Różnorodność modeli i ich funkcjonalności sprawia, że uważa się je za najbardziej uniwersalny system ogrzewania.

Wprawdzie ceny gazu rosną od jakiegoś czasu i będą jeszcze zwyżkować, ale i tak piece gazowe są coraz bardziej popularnym sposobem zapewnienia cieplnego komfortu w domu. W nowym budownictwie odchodzi się od tradycyjnych kotłowni czy kosztownego ogrzewania budynku z miejskich zasobów, na rzecz montażu indywidualnych pieców gazowych w każdym mieszkaniu.

Szerokość oferty w kategorii urządzeń gazowych jest ogromna, co umożliwia dostosowanie instalacji do potrzeb praktycznie każdego domu czy mieszkania.

Zalety pieców gazowych

Główną zaletą, charakterystyczną dla urządzeń gazowych, jest możliwość jednoczesnego zapewnienia centralnego ogrzewania oraz dostępu do ciepłej wody. Taką możliwość gwarantują piece dwufunkcyjne. Modele jednofunkcyjne sprawdzają się wyłącznie tam, gdzie ciepła woda dostarczana jest przez miejskie wodociągi lub w domu znajduje się inna instalacja grzewcza wody (np. bojler).

Podział pieców gazowych

Podział pieców gazowych uwzględnia pomieszczenie, w którym urządzenia zostanie umieszczone. Modele stojące posiadają żeliwny wymiennik ciepła, przez co ich rozmiary są spore. To zaś powoduje, że muszą być umieszczane w osobnych pomieszczeniach. Piece wiszące mogą znajdować się w łazienkach.

Osoby, które poza komfortem, jaki daje stosowanie centralnego ogrzewania na gaz, chcą również obniżyć sobie koszty ogrzewania, mogą zdecydować się na piece gazowe kondensacyjne. Większa efektywność spalania gazu, to znacznie mniejsze rachunki. Trzeba mieć jednak świadomość, że by móc ograniczyć koszty, należy najpierw zainwestować w odpowiednią instalację. Ta zaś może być nawet dwukrotnie wyższa. Warto jednak wiedzieć, że inwestycja bardzo szybko się zwraca.

Ceny pieców gazowych

Ze względu na różnorodność modeli i zastosowań, ceny pieców gazowych są zróżnicowane. Trudno więc jednoznacznie określić, jaki jest koszt instalacji całości ogrzewania centralnego na gaz. Szczególnie, że do kosztów należy doliczyć cenę rur (stalowych lub metalowych) oraz grzejników.

Piece na gaz płynny

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, jeśli piece gazowe wydają się być najkorzystniejszą opcją, jednak działka nie jest uzbrojona w dostęp do gazu ziemnego. Okazuje się, że rozwiązaniem są urządzenia zasilane gazem płynnym. W takiej sytuacji należy posiadać uprawnienia, pozwalające na przechowywanie zbiornika w wyznaczonym miejscu.

Decydując się na piec gazowy, warto również pamiętać o jeszcze jednej zalecie tej metody ogrzewania – łatwości dostępu do serwisu. W razie jakiejkolwiek usterki lub nieszczelności, serwis pieców gazowych jest dobrze rozbudowany, dzięki czemu w krótkim czasie można uzyskać fachową pomoc.