Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece kaflowe - interesujące fakty i porady

Choć piece kaflowe mają za sobą długą historię, znów wracają do łask jako niecodzienna dekoracja. Zapewniając ciepło, nadają pomieszczeniu klimatyczny charakter.

Powrót do tradycji

Pojawienie się centralnego ogrzewania domu niemalże wyparło tradycyjne piece kaflowe, które przez lata budowało się coraz rzadziej. Obecnie w niektórych rejonach zauważalna jest chęć powrotu do tradycji. I choć nie powrócą już one w formie pieców kuchennych, to nadal kafle ceramiczne można podziwiać w kompozycjach zabudowy kominkowej. Budowanie pieców kaflowych przyjmowało dawniej dwie formy. Jedną były formy kuchenne, stawiane w kuchni i przeznaczone nie tylko do ogrzewania, ale przede wszystkim do gotowania. Drugą zaś były formy wolnostojące, pełniące w pomieszczeniach funkcje grzewcze. W piecach kaflowych paliło się głównie drewnem i węglem, ale tak naprawdę można było spalać w nich niemal wszystko.

Piece kaflowe miały ograniczoną moc grzewczą, a ponieważ ogrzewały pomieszczenie poprzez odpromieniowanie ciepła, trzeba było stawiać je w każdym pokoju. Takie rozwiązania spotykane są również w mieszkaniach w starych kamienicach.

Współczesne piece kaflowe, zamiast paleniska, posiadają specjalny wkład elektryczny (zwykle akumulacyjny) w jego wnętrzu. Dzięki temu wystarczy jedynie przekręcić włącznik grzałki.

Piec kaflowy to nie tylko metoda ogrzewania, ale również piękny element dekoracyjny pokoju – zwłaszcza, jeśli jest robiony przez zduna na zamówienie. Mimo dostępności nowoczesnych technik grzewczych, tego rodzaju formy cieszą się popularnością.

Chcąc posiadać piec kaflowy, głównie ze względów dekoracyjnych, użytkownicy decydują się najczęściej na jedno z dwóch rozwiązań – piece kominkowe kaflowe lub montaż pieców z wizją (szybą umożliwiającą obserwację spalanego ognia).

Zarówno kominki kaflowe, jak i piece kaflowe tradycyjne buduje się w takich miejscach, które będą w stanie ukazać całokształt jego urody, bo to właśnie kafle i ich różnorodność jest główną siłą aranżacyjną. Dekorację ceramiczną pieca można bowiem wykonać w każdej formie i kolorze - ogranicza nas tylko wyobraźnia.