Piece

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat pieców.

Piece CO - piece centralnego ogrzewania - interesujące fakty i porady

Wybór pieca centralnego ogrzewania jest trudny. Wśród rynkowych propozycji dostępnych jest wiele sposobów grzewczych, pozwalających na zapewnienie komfortu w domu. Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Jaki piec wybrać?

Prędzej czy później, każda osoba, która buduje dom staje przed koniecznością podjęcia decyzji – jakiego systemu użyć, by zapewnić ciepło. Trzema najważniejszymi kryteriami, które przede wszystkim bierze się pod uwagę są:

  • koszt eksploatacji pieca i paliwa,
  • cena urządzenia CO i jego instalacja,
  • wygoda obsługi.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które dość istotnie różnią się między sobą podanymi parametrami. W związku z tym podjęcie decyzji wcale nie jest proste. Pojawia się wiele dylematów, związanych z tym, czy wybrać piece centralnego ogrzewania, które będą tanie i mało kosztowne w eksploatacji, ale mało wygodne w użytkowaniu (np. modele wykorzystujące jako paliwo miał), czy też zdecydować się na komfortowe i bezobsługowe rozwiązanie, które będzie ekonomiczne w użytkowaniu, ale dość drogie w aspekcie zakupu urządzenia i jego montażu (piece gazowe konwekcyjne). Czy wystarczy nam, jeśli nasz piec zapewni tylko ogrzanie pomieszczenia (modele jednofunkcyjne), czy też oczekujemy również ogrzewania wody (dwufunkcyjne)? Czy zdecydować się na jeden piec centralnego ogrzewania, czy może na instalację łączącą kilka rozwiązań (modele kominkowe z systemem dystrybucji gorącego powietrza wspomagane przez zastępcze piece CO)?

Piece ekologiczne

Poza piecami gazowymi, popularne są ekologiczne urządzenia. Dbałość o środowisko powoli staje się kolejnym kryterium doboru modeli, zwłaszcza w kontekście paszportów energetycznych i wymagań obniżenia zużycia energii w gospodarstwie domowym.

Tego rodzaju piece centralnego ogrzewania mają obniżone wskaźniki zużycia spalin i korzystają z bardziej ekologicznych paliw, uzyskiwanych z odpadów (np. miał czy ekogroszek). Wiele gospodarstw decyduje się na takie rozwiązania, mimo że wymagają znacznie częstszych kontroli.

Żeby ogrzewanie w domu zapewniało nie tylko ciepło, ale było również tanie, nie wystarczy wyłącznie odpowiedni piec. Ważna jest prawidłowa instalacja oraz właściwe grzejniki dobrane adekwatnie do systemu i potrzeb domowników. Duże znaczenie ma też sposób użytkowania pieca oraz oczekiwany poziom komfortu cieplnego. Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach o 1°C to zredukowanie zużycia paliwa nawet o 6%. Warto pamiętać o tym, podkręcając termostat.